گفت‌وگو با «نوشین محب‌علی»، درباره‌ی زندگی ارگانیك و دوستانه با طبیعت


رفاقت با طبیعت


کودک و نوجوان > فرهنگی – اجتماعی – فاطمه ترجمان و فرناز میر‌حسینی:
این‌روزها حال محیط‌زیستمان خوب نیست، هم بیمار است و هم غمگین. دلش می‌خواهد حالش را بپرسیم، به‌سراغش برویم و بیش‌تر مراقبش باشیم تا حالش خوب شود.

همیشه کنارش باشیم تا این قدیمی‌ترین دوست انسان کم‌تر احساس تنهایی کند‌.

فکر کردیم چرا و چه‌طور می‌شود همیشه با محیط‌زیست دوست بود و هم‌قدم با او زندگی کرد؟ پس به‌سراغ یکی از دوستان صمیمی‌اش می‌رویم تا با راز و رمز این گونه زندگی بیش‌تر آشنا شویم.

«نوشین محب‌علی» از كسانی است كه این‌گونه زندگی می‌كند و با طبیعت از در دوستی وارد تعامل شده است. او فارغ‌التحصیل مدیریت محیط‌زیست است و با شیوه‌ی ارگانیک زندگی می‌كند.

 • داستان شما و شروع زندگی ارگانیک از کجا شروع شد؟

من وقتی در مقطع فوق‌لیسانس درس می‌خواندم هم‌زمان در دوره‌ی آموزشی دیگری هم شرکت کرده بودم. در واقع هم‌زمان در دو رشته در مقطع فوق‌لیسانس مشغول تحصیل بودم. علاوه بر این پایان‌نامه‌ی سنگینی هم داشتم.

در آن دوره، من هم‌زمان باید پایان‌نامه‌ام را پیش می‌بردم، سر کار می‌رفتم و درس هم می‌خواندم. بنابراین همیشه بیرون از خانه غذا می‌خوردم و معمولاً هم فست‌فود می‌خوردم.

یک روز موقع برگشتن به خانه حالم بد شد. وقتی بیمارستان رفتیم و آزمایش دادم، متوجه شدم آنزیم کبدم بالارفته. مدتی بعد که پی‌گیر درمان کبدم شدم، متوجه شدم که مقدار آنزیم کبدم در آن زمان به 1360 رسیده بود. این را با مقدار استاندارد مقایسه كنید که رقمی بین 5 تا 35 است و البته بالا‌رفتن آنزیم کبد برای بدن بسیار خطرناک است.

چند ماه بعد من به بیماری ام‌اس هم مبتلا شدم. وقتی در بیمارستان بستری شدم با تزریق اولین کورتون، آنزیم کبدم باز بالا رفت و بنابراین به‌ناچار مداوای بیماری‌ام متوقف شد.

از طرفی با نمونه‌برداری از کبدم متوجه شدم 70درصد آن از بین رفته است و تنها راه موجود برای ادامه‌ی زندگی، پیوند کبد بود. در تمام این مدت یکی از استادانم به من پیشنهاد گیاه‌خواری می‌داد.

وقتی با او تماس گرفتم و گفتم می‌خواهم برای درمان ام‌اس و به تجویز پزشک طب سنتی شروع به خام‌گیاه‌خواری کنم با ناراحتی گفت که آن‌قدر در سبزیجات ما سم و مواد آلوده هست که کبد آسیب دیده‌ی تو نمی‌تواند آن‌ها را دفع کند.

در آن سال‌ها اصلاً فروش محصول ارگانیک در ایران معمول نبود و من برای خرید مواد غذایی به روستاها می‌رفتم تا از روستاییان محصولاتی را که در باغچه‌های کوچک خانه‌شان می‌کاشتند، بخرم. همین‌طور برای تهیه‌ی نان هم باید گندم ارگانیک تهیه می‌کردم که در آسیاب آبی، آسیاب شود و بعد در یک نانوایی با خمیرترش پخته شود.

بعد از 40 روز که «خام‌گیاه‌خواری» کردم، آنزیم کبدم به 40 رسید و امروز هم مقدار آنزیم کبدم 14 است. از آن‌جایی که کبد عضوی از بدن است که می‌تواند خودش را بسازد، کم‌کم کبدم ترمیم هم شد. بیماری ام‌اس هم بهبود یافته بود‌! دکترهای من باور نمی‌کردند خام‌گیاه‌خواری چنین تأثیری داشته باشد.

وقتی دیدم بیماران ام‌اس به جای این‌که هرماه بیش‌تر از یک میلیون تومان هزینه‌ی دارو بپردازند، می‌توانند به این راحتی بهبود یابند، احساس کردم رسالتی دارم. پس تصمیم گرفتم فروشگاهی بزنم و محصولات ارگانیک به مردم عرضه کنم و خودم و خانواده‌ام هم یک زندگی ارگانیک داشته باشیم.

حالا فروشگاهمان با نام «سبوس»، 15 شعبه در کشور دارد. این یعنی مردم هم روز به روز، به این شیوه‌ی زندگی علاقه‌مند‌تر می‌شوند.

 • اگر بخواهید به زبان ساده و خلاصه این شیوه‌ی زندگی را برای مخاطب نوجوان هفته‌نامه‌ی دوچرخه تعریف كنید، زندگی ارگانیک را چه نوع زندگی و دارای چه‌ویژگی‌هایی می‌دانید؟

زندگی ارگانیک به معنی در پیش گرفتن شیوه‌ای از زندگی است که هم‌سو با طبیعت باشد و کم‌ترین آسیب را به محیط‌زیست بزند. یعنی در زندگی هرقدمی که بر‌می‌داریم به تأثیر آن روی محیط‌زیست فکر کنیم و از هر فعالیتی كه به محیط‌زیست آسیب می‌زند، بپرهیزیم… به همین راحتی!

دوچرخه شماره ۸۸۹

 • چرا باید دنبال این شیوه‌ی زندگی باشیم؟

برای این‌كه ما انسان‌ها بخشی از طبیعت هستیم و آسیب‌دیدن طبیعت باعث آسیب‌دیدن زندگی ما هم می‌شود. در حال حاضرشیوه‌ی زندگی ما، خورد و خوراکمان و حتی بعضی از تفریحاتمان به طبیعت آسیب می‌زند.

این‌روزها محیط‌زیست دیگر از پس پالایش این‌همه آلودگی و مواد شیمیایی بر نمی‌آید. طبیعت تا یک جایی با انسان پیش می‌آید، اما از یک جایی به بعد دیگر توان دفع آلودگی‌ها را ندارد و آسیب می‌بیند. پس برای این‌که هردو سالم بمانیم باید رابطه‌ی درستی با طبیعت برقرار کنیم.

اگر برگردیم وکمی ریشه‌ای‌تر به رفتار‌هایمان نگاه کنیم، می‌بینیم هر قدمی که بر‌می‌داریم تأثیر آن را در جای دیگر می‌توانیم ببینیم. این همان اثر پروانه‌ای است. بال‌زدن یک پروانه در جایی از زمین، موجب توفان در آن سوی کره‌ی زمین می‌شود.

در مقیاس کوچک‌تر هم همین‌طور است. شیوه‌ی زندگی ما، نوع خورد و خوراکمان و رفتارهای اجتماعی‌ای که داریم در جای دیگر تأثیراتی بزرگ می‌گذارد.

 • زندگی ارگانیک چه بخش‌هایی از زندگی را در بر می‌گیرد؟

به‌عنوان مهم‌ترین بخش‌های این شیوه‌ی زندگی می‌توان از پوشاك و محصولات غذایی نام برد. در پوشاک ارگانیک از نخ طبیعی استفاده می‌شود و نایلون، مواد و رنگ شیمیایی در آن كاربرد ندارد.

در محصولات غذایی ارگانیک که متنوع‌اند مثل لبنیات، حبوبات، روغن، میوه‌ها، سبزیجات و… از کود، مواد شیمیایی و مواد افزودنی استفاده نمی‌شود.

این شیوه‌ی زندگی با علومی مثل تغذیه، محیط‌زیست، علوم اجتماعی‌، آشپزی و خیلی از رشته‌های دیگر هم در ارتباط است. در واقع زندگی ارگانیک چنان ابعاد و وجوه گوناگون زندگی را در بر می‌گیرد که تبدیل به یک سبک زندگی می‌شود.

دوچرخه شماره ۸۸۹

 • در دیگر كشورها چنین شیوه‌ای از زندگی چه‌قدر تجربه شده است؟

در هند محصولات طبیعی زیادی دیده می‌شود. مثلاً یک‌بار من آن‌جا در موزه‌ی گاندی کتابچه‌هایی درباره‌ی زندگی گاندی دیدم که از کاغذهای دست‌ساز درست شده بود.

همین‌طور از روزنامه‌های باطله کیف‌های دستی درست کرده بودند؛ یعنی به جای دور انداختن کاغذهای باطله، با آن‌ها ساک‌های دستی درست کرده بودند که ساک‌های قشنگی هم بودند.

مسئله‌ی دیگر که در زندگی ارگانیک مطرح می‌شود استفاده‌نکردن از بذرهای تراریخته (GMO) برای کشاورزی است. اکثر کشورها در حال جلوگیری از ورود بذرهای تراریخته هستند. زیرا می‌دانند چه بلایی به سر آب، خاک و محصولات کشاورزیشان می‌آورد.

مثلاً روسیه از جمله کشورهایی است که مردمش از محصولات بذرهای تراریخته استفاده نمی‌کنند. اگرچه بذرهای تراریخته در کشور ما وجود دارد ولی ما می‌توانیم با کم کردن استقبالمان از محصولاتی که با بذرهای تراریخته کشت می‌شوند تقاضا و در نتیجه تولید آن را کاهش دهیم.

 • اگر بخواهیم چنین تصمیمی بگیریم، چه چیزهای دیگری در زندگی‌مان تغییر می‌کند؟

وقتی به سمت زندگی ارگانیک برویم، نگاه متفاوتی به خیلی از مسائل خواهیم داشت. مثلاً کم‌تر به سمت مصرف‌گرایی می‌رویم و سعی می‌کنیم از دورریزها به‌شكل مفیدتری استفاده کنیم و یا به فکر تفکیک زباله‌ها می‌افتیم که مسئله‌ی بسیار مهمی است.

 • به دورریزها اشاره کردید. می‌شود با دورریزها وسایل جالبی هم درست کرد!

بله، همین‌طور است‌. زمانی که نوجوان بودم مادرم یک چرخ خیاطی قدیمی داشت که در کشوهایش دکمه‌های رنگارنگ و قشنگی بود؛ دكمه‌هایی كه به درد نمی‌خوردند و باید دور انداخته می‌شدند. من با آن‌ها کاردستی درست می‌کردم.

یا با کاغذها یا دستمال‌های طرح‌دار پاکت پارچه‌ای درست می‌كردم یا از نخ‌های پارچه‌های قدیمی با طرح‌های جالب برای درست‌كردن کارت تبریک استفاده می‌کردم و به مناسبت تولد دوستانم به آن‌ها هدیه می‌دادم و دوستانم هم این طرح‌ها را دوست داشتند.

دوچرخه شماره ۸۸۹

 • انتخاب زندگی ارگانیک بیش‌تر به سود ماست یا به سود طبیعت؟

طبیعتاً به سود هردو. برای نمونه سمی که در کشاورزی از آن استفاده می‌کنیم بیش‌تر از همه روی خود انسان‌ها اثر می‌گذارد. دلیل عمده‌ی این بیماری‌های عجیب و غریب و سونامی سرطان، استفاده از سموم شیمیایی در کشاورزی است که البته به خود طبیعت هم آسیب می‌زند.

اگر شما به مزارعی بروید که آن‌ها را سم‌پاشی می‌کنند، فردای روز سم‌پاشی می‌توانید لاشه‌ی جانداران زیادی را اطراف آن زمین کشاورزی ببینید که در اثر این سموم مرده‌اند. می‌شود با استفاده‌نکردن از محصولات آلوده به سموم و کودهای شیمیایی در جریان زندگی ارگانیک هم به خودمان و هم به حفظ گونه‌های حیوانی کمک کنیم.

 • با وضعیت فعلی محیط‌زیست كشور (آلودگی هوا، تغییر اقلیمی آب‌وهوا و…) زندگی ارگانیک چه‌قدر می‌تواند تأثیرگذار باشد و از بحرانی‌شدن اوضاع جلوگیری كند؟

بسیار زیاد. برای مثال کم کردن مصرف بی‌رویه‌ی ما در هرچیزی می‌تواند در بهبود وضعیت محیط‌زیست مؤثر باشد‌. کم‌کردن مصرف آب، استفاده‌ی كم از کاغذ و… نقش مهمی در بهترشدن وضعیت دارد. ما کاغذهای سالم را برای چرک‌نویس برمی‌داریم و بعد هم آن‌ها را پاره می‌کنیم و می‌اندازیم دور.

مقدار مصرف دستمال کاغذی در کشور ما بسیار زیاد است و برای همه‌ی این‌ها تعداد زیادی درخت قطع می‌شود. درصورتی که می‌توانیم از پشت کاغذ برای چرک‌نویس استفاده کرد یا به‌جای دستمال کاغذی از دستمال پارچه‌ا‌ی استفاده کنیم.

یک علت بروز سیل، همین قطع بی‌رویه‌ی درختان برای تولید کاغذ و دستمال كاغذی و این قبیل چیزهاست. درختان مانند سد جلوی باران را می‌گیرند ولی وقتی قطع شوند، نتیجه‌اش می‌شود سیل.

کم کردن استفاده از محصولاتی که با بذر تراریخته (GMO) تولید می‌شوند هم می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

شاید كم‌تر كسی متوجه باشد كه مثلاً کم‌کردن مصرف گوشت گاو، حتی به میزان یک وعده در هفته، باعث می‌شود كه هم گاوهای کم‌تری کشته شوند و هم گازهای گل‌خانه‌ای کم‌تری تولید شود.

براساس گزارش سازمان جهانی غذا، حدود 18درصد از گازهای گل‌خانه‌ای جهان مربوط به بخش دام‌پروری است که بیش‌تر شامل تولید گاز متان است که در روده‌ی گاوها تولید می‌شود. اثر مخرب این گازهای متان بر روی تغییرات جوی بسیار بیش‌تر از دی‌اکسید‌کربن است.

از طرفی گاوهایی که تغذیه‌ی سالمی نداشته باشند گوشتشان هم سالم نخواهد بود. البته گوشت گاو به‌خاطر طبیعت سردش ضررهای دیگری هم برای جسم و روحمان دارد.

دوچرخه شماره ۸۸۹

عكس‌ها: فائزه شفیعی

 • به اهمیت كم‌كردن مصرف محصولات تولیدشده با بذر تراریخته اشاره كردید. محصول تولید شده با بذر تراریخته دقیقاً چه محصولی است؟

محصولات تراریخته یا GMO (Genetically Modified Organism) حاصل بذرهایی هستند که در آزمایشگاه به بهانه‌‌های گوناگون تغییر ژنتیکی داده شده‌اند. مثلاً به بهانه‌ی جلوگیری از آفات یا بالابردن بهره‌وری که نتیجه‌اش می‌شود میوه‌هایی شاید با اندازه‌ی بسیار بزرگ‌تر.

به‌عنوان مثال دیگر می‌توان از ذرت‌هایی نام برد که در تهیه‌ی خوراکی پر طرفدار «ذرت مکزیکی» به‌كار می‌روند. این‌ها هم از جمله محصولات تولیدشده با بذر تراریخته هستند. در واقع ما با مصرف این ذرت‌ها از تولید آن‌ها حمایت می‌كنیم و با این حمایت‌ها تولید‌شان هر روز بیش‌تر و بیش‌تر می‌شود.

اگر از مصرف این محصولات آسیب‌رسان دوری کنیم و تولیدکننده‌ی آن استقبالی از سوی مردم نبیند قطعاً تولید آن کاهش می‌یابد و مقدار آسیب هم کم‌تر می‌شود.

اگر بذر تراریخته در زمینی کاشته شود ما دیگر نمی‌توانیم در آن خاک بذر بومی خودمان را بکاریم و این خیلی خطرناک است. چون بعد از آن دیگر نمی‌شود از زمین‌هایمان بهره‌وری سالم داشته باشیم. در نتیجه هم خاک و هم بدن ما با مصرف این محصولات بیمار می‌شود.

 • فکر می‌کنید چه‌طور می‌شود ذهن نوجوانان را درگیر رفاقت با محیط‌زیست و زندگی ارگانیك كرد؟

نوجوانان باید دائم با طبیعت در ارتباط باشند و این به عهده‌ی خانواده‌هاست که نوجوانان را به طبیعت ببرند.

دوستی با طبیعت یعنی این‌که رابطه‌ی ما با طبیعت روزبه روز بیش‌تر و بیش‌تر شود.

من و دوستانم به طبیعت می‌رفتیم و آشغال‌ها را جمع می‌کردیم و شما وقتی یک‌بار آشغال جمع می‌کنید، مطمئناً دفعه‌ی بعد، دست‌كم خودتان در طبیعت آشغال نمی‌ریزید. چون می‌دانید جمع‌کردن آشغال‌ها چه‌قدر سخت است و بدون آشغال چه‌قدر طبیعت زیباتر است.

می‌توانم بگویم تجربه‌کردن و یک‌جا ننشستن، این دغدغه را برای نوجوانان به‌وجود خواهد آورد.لینک منبع

مطلب رفاقت با طبیعت در سایت مفیدستان.


لینک منبع و پست :رفاقت با طبیعت
http://mofidestan.ir/2017/09/01/%d8%b1%d9%81%d8%a7%d9%82%d8%aa-%d8%a8%d8%a7-%d8%b7%d8%a8%db%8c%d8%b9%d8%aa/